Slow. En aften om fremskridt

/ 17. januar 2019
kl. 17 - 22

Torsdag den 17. januar inviteres du til Slow. En aften om fremskridt. Her dykker vi ned i nogle af kunsthistoriens største tekniske fremskridt og stiller skarpt på kunstværker inspireret af fremskridt. Udnyt den sidste chance for at opleve den anmelderroste særudstilling ”Odilon Redon. Into the Dream” og bliv klogere på Redons forhold til videnskab og fremskridt.

På aftenen kan du bl.a. møde fremtidsforsker Denis Rivin, der fortæller, hvordan fremtidens banebrydende teknologier som f.eks. kunstig intelligens og bioteknologi kan bruges til at skabe fantastiske fremskridt.

I løbet af aftenen kan du lytte med, når musikere fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium giver deres fortolkning af fremskridt og går i dialog med Glyptotekets kunst. Vi slutter af i Vinterhaven, når Katinka synger om luftballoner og personlige fremskridt.

Program
17:00-17:30
Velkomstøl fra Carlsberg
Vinterhaven

17:00-21:00
Kaffe og sødt
Carls Bar

 

17:00-20:30
Aftensmad
Krydret oksegryde med kikærter. Bagt græskar med yoghurt, granatæble og mynte. 100,-
Husk at booke bord for at sikre dig et måltid.
Book bord her
Café Glyptoteket

 

17:00 + 18:00 + 19:00 + 20:30
Omvisning. Redon og videnskaben
Odilon Redon lever i en tid, hvor læren om bakterier, Darwins evolutionsteori og opfindelsen af luftballonen sætter verden i perspektiv og skaber nye sandheder. Tag med på en omvisning, der undersøger, hvordan Redons univers er forankret i tidens videnskabelige fremskridt.
Ved ”Fra blok til krop”. 30 min.

 

17.30-17.45/50
Musik. Kendzsi Tanaka: Bach på Piano
Bach blev mægtig begejstret da et helt nyt stemningssystem, det veltempererede system, blev opfundet – et fremskridt inden for den harmoniske udvikling, som gør sig gældende den dag i dag. Hør pianist Kendzsi Tanaka spille Bachs Toccata, Sarabande og Gigue fra Partita nr. 6 i e-mol.
Festsalen. 15 minutter.

 

17:30 + 18:30 + 20.00
Omvisning. Kunstteknik som forandrede verden
Tag med på en stafet rundt i nogle af kunsthistoriens største fremskridt og hør, hvordan de gamle ægyptere opfandt stenhuggerkunsten, hvordan Antikkens billedhuggerkunst gjorde et kvantespring med udviklingen af bronzestøbningsteknikken, og hvordan opfindelsen af maling på tube havde afgørende betydning for malerkunsten, som vi kender den i dag.
Ved ”Fra blok til krop”. 45 min. Begrænset antal pladser.

 

17:45 + 19:15
Værkfordybelse. Da skriften blev opfundet
Oplev verdens måske mest langtidsholdbare fremskridt: Nemlig opfindelsen af skriftsproget. Vi kigger nærmere på et babylonsk brev fra ca. 2.000 f.Kr. skrevet med kileskrift og fortæller om sumerernes udvikling af det tidligste tegnsystem allerede 3.400 f.Kr.
Ved ”Fra blok til krop”. 15 min.

 

18.30-19.15
Samtale. Tommy Ahlers og Rune Skyum-Nielsen
Tidligere serieiværksætter og nuværende minister for forskning og uddannelse, Tommy Ahlers, i samtale med journalist Rune Skyum-Nielsen om en indædt og til tider også kompromisløs tro på fremskridtet.
Festsalen. 45 min.

 

19.30-19.45
Musik. Christine Bernsted på violin
Ysaÿe komponerede i et helt nyt tonesprog. Hør violinist Christine Bernsted spille fremskridtets musik. Lyt også med, når hun spiller Paganinis virtuose og meget vanskelige Caprice no. 24, der for alvor flyttede grænserne for, hvad der var teknisk muligt på en violin.
Sal 61 i Henning Larsen. 15 min.

 

19.30-20.00
Talk. Livet i den nære fremtid
Lyt med, når iværksætter og foredragsholder Denis Rivin fortæller, hvordan fremtidens banebrydende teknologier som f.eks. kunstig intelligens og bioteknologi kan bruges til at skabe fantastiske fremskridt.
Festsalen. 30 min.

 

20.15-20.45
Samtale. Superflex og Christine Buhl Andersen
Lyt med, når Rasmus Nielsen fra kunstnergruppen Superflex i samtale med Glyptotekets direktør Christine Buhl Andersen fortæller om at ville skabe samfundsmæssige, sociale og politiske fremskridt gennem kunsten.
Festsalen. 30 min.

 

20:15 + 21:00
Værkfordybelse. Elektriciteten
Skulpturen er en hyldest til elektriciteten, til fremskridtet og det moderne liv. Værket, der blev udført til Le Palais des Machines på Verdensudstillingen i Paris 1889, er dog langtfra skabt med et tilsvarende moderne formsprog. Vi ser nærmere på hvordan allegorier og nøgne kvinder skal afspejle en moderne verden.
Ved ”Fra blok til krop”. 15 min.

 

20.45-21.00
Musik. Iiris Tötterström spiller Bach cello suites
Bach gik i glemmebogen efter sin død. Men bl.a. på foranledning af komponisten Robert Schuman, blev hans musik genopdaget og spillet på ny. Cellist Iiris Tötterström spiller Bachs cellosuiter, der anses for at være blandt de mest berømte og gennemførte kompositioner i det klassiske repertoire.
Sal 8. 20 min.

 

21:15
Musik. Katinka synger godnatsang
Rund aftenen af til tonerne af Katinkas karakteristiske stemme og poetiske tekstunivers, når hun synger om luftballoner, vokseværk og personlige fremskridt.
Festsalen. 15 min.

 

22:00
Tak for i aften

 

ENTRÈ
Voksne: 115 DKK
Gruppebillet (10 el. flere): 100 DKK
Under 27/studerende med gyldigt studiekort: 85 DKK
Under 18: Gratis

Udstillinger

Bliv klogere på de mange udstillinger

Årskort

Gå ikke glip af noget med et årskort

Café

Nyd et lækkert måltid i caféen med udsigt til Vinterhaven